Yapay çiçekleriniz kirden görünmüyorsa kolayı var! Yapay çiçekleriniz ilk günkü gibi tertemiz olacak… Püf noktaları…

İç ya da dış mekanda çiçek seviyor, evinizde yapay çiçeklere de yer veriyorsanız, bu yazımız tam da size göre! Yapay çiçekler, canlı bitkiler gibi gübreleme, sulama adımlarını içermez, dekorasyonunuzun güzel ve pratik parçalarını oluştururlar. Yapay çiçekler, canlı çiçekler gibi bakıma ihtiyaç duymasalar da, dekorasyonunuzun ilk günkü gibi iyi görünmesi için düzenli olarak temizlenmeleri gerekir. Peki, dekoratif yapay çiçekler nasıl temizlenir, yapay çiçek temizliği için gerekli malzemeler nelerdir? Öğrenmek için okumaya devam edin!

Yapay çiçekleri nasıl temizlemelisiniz?

Yapay çiçekler genellikle plastik ve ipekten yapılırlar. Oyuklu yapıları, hassas parçaları nedeniyle sürekli tozlanan ve kirlenen yapay çiçeklerin temizliği zahmetli bir iş gibi görünebilir. Yazımızı okumaya devam edin, yapay çiçek temizliğinizi kolaylaştıracak uzman tüyolarımızı öğrenin!

Yapay çiçeklerinizin ilk günkü gibi yeni kalması için her hafta mikrofiber bir bezle tozunu almalı, uzun vadede kirlenmesinin önüne geçmelisiniz.

  • Yapay çiçeklerin tozunu alarak başlayın. Mikrofiber bir bez kullanabilir, zarar görmeyecekse sallayabilir ya da elektrik süpürgesinin ucuna çorap geçirerek tozlarını alabilirsiniz.
  • Genişçe bir kovanın içine ılık su doldurun. Sıvı deterjanlardan birkaç damla ekleyin ve suyu köpürtün.
  • Yapay çiçekleri bu suya bırakın.
  • Lekeli bölgeleri elle hafifçe ovalayın.
  • Yapay çiçekleri sudan çıkarın ve soğuk suyla durulayın.
  • Temiz bir havluyla bastırmadan kurulayın.
  • Havadar bir alanda, havlunun üzerine sererek kurumaya bırakın.

Yapay çiçekleriniz plastik içeriyorsa asla sıcak su kullanmayın!

Çiçeklerin yapısı ipekse nasıl temizlenmeliler?

İpek yapay çiçekler şıklığıyla ev dekorasyonunuzu süsler, pratikliğiyle kullanım kolaylığı sağlar. Peki, ipek çiçekler nasıl temizlenir?

İpek yapay çiçekleri temizlemek için birkaç yöntem tercih edebilirsiniz.

Yöntem 1: Yapay çiçek temizliğinde ilk yöntem tuz kullanmaktır. Tuz, yapay çiçeğinizdeki tozu ve kiri gevşetir, tertemiz yapar. Bu yöntem için plastik bir torbaya 1 kaşık kadar tuz ekleyin. Çiçeklerinizi plastik torbaya koyun ve torbayı bir dakika kadar yavaşça sallayın. Çiçekleri torbadan çıkarın. İşte bu kadar!

Yöntem 2: İpek yapay çiçekleri temizlemek için kullanılan yöntemlerden biri de sirke ve su kullanmak. Sprey şişesinin içine eşit oranda saf sirke ve su koyun. Şişeyi sallayın ve çiçeklerin üstüne sıkın. Kurumasını bekleyin. Artık tertemizler!

Yöntem 3: İpek yapay çiçeklerdeki toz ve kirleri temizlemek için bir diğer yöntem ise yıkamaktır. İpek yapay çiçekleri yıkamak için bir kovanın içine ılık su doldurun ve içine birkaç damla sıvı deterjan ekleyin. Suyu köpürtün ve çiçekleri içine daldırın. Çiçeklerin etrafını elinizle yavaşça ovalayın. Çiçekleri suda bekletmeden çıkarın ve temiz bir havluyla kurulayın. Sert hareketlerden kaçının.

Artık ipek yapay çiçeklerinizi kolayca temizleyebileceğiniz 3 yöntemi biliyorsunuz. Dilediğinizi seçin, çiçeklerinizi temizleyin!

Bulaşık makinesinde yıkanırlar mı?

Yapay çiçekler bulaşık makinesinde yıkanır mı diye düşünüyorsanız, cevap; kesinlikle hayır! Çünkü bulaşık makineleri yüksek ısı ile bulaşıkları yıkar, yüksek ısı ise yapay çiçekleri eritebilir, yapısını bozabilir. Bu yüzden yalnızca sizin için hazırladığımız temizleme yöntemlerini kullanmalı, çamaşır ve bulaşık makinesi kullanmamalısınız.

Tozlanmamaları için ne yapmalısınız?

Yapay çiçek temizliği nasıl yapılır öğrendik. Peki yapay çiçeklerin tozlanması önlenebilir mi, nasıl önlenir sorularının cevaplarını inceleyelim.

Yapay çiçeklerin tozlanması ancak etraftaki tozların düzenli olarak temizlenmesiyle önlenebilir. Ancak bu da kesin çözüm değildir. Çünkü plastik ve ipek yapay çiçekler yapıları gereği tozları üstünde toplayarak kirlenmeye meyillidirler. Bu yüzden, her hafta mikrofiber bir bezle ya da elektrik süpürgesinin ucuna çorap geçirerek tozunu alabilir, tozun birikmesini ve çiçeklerin kirlenmesini önleyebilirsiniz.

Kaynak: www.temizsozluk.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir