Microsoft, 689 kişinin işine son veriyor!

Washington eyaleti İstihdam Güvenliği Departmanı tarafından kamuoyuna açıklanan bir dosyaya göre Microsoft, Pazartesi günü Seattle bölgesindeki ofislerinde çalışan 689 kişiyi işten çıkaracak.

ÖNEMLİ PROJELERDE YER ALAN ÇALIŞANLAR ETKİLENECEK

Bir sözcü, işten çıkarmaların son turunun Microsoft’un Redmond, Bellevue ve Issaquah ofislerindeki çalışanları etkilediğini doğruladı.

The Verge’den Tom Warren’a göre, işten çıkarılan departmanlar arasında Mac için Visual Studio, Eğlence ve Cihazlar, Azure Edge+ Platform ve daha fazlası yer alıyor. Geçtiğimiz ay ise Xbox, Surface ve HoloLens departmanlarındaki bazı çalışanlar bu durumdan etkilenmişti.

MİCROSOFT İŞTEN ÇIKARILACAK KİŞİLERE İMKANLAR SUNACAK

Daha önceki işten çıkarmalara benzer şekilde, işten çıkarılacaklar iki aylık kıdem tazminatı, altı ay boyunca hisse senedi ödüllerinin hak edişinin devam etmesi, altı ay boyunca sağlık sigortası, kariyer geçiş hizmetleri ve işten çıkarılmadan önce 60 günlük bildirim alacaklar.

Bu gelişme, şirketin daha geniş maliyet azaltma önlemlerinin bir parçası olarak Ocak ayında duyurduğu 10.000 çalışanı işten çıkarma planının bir parçası olarak görülüyor. Bu da Microsoft’un şu ana kadar Seattle bölgesinde yaklaşık 2,200 çalışanın işine son verdiği anlamına geliyor ki bu da şirketin küresel kesintilerinin yaklaşık %22’sine denk geliyor.

BİRÇOK ŞİRKET KÜÇÜLMEYE GİDİYOR

Microsoft, son dönemde önemli sayıda çalışanını işten çıkaran birçok teknoloji şirketinden sadece biri diyebiliriz. İşten çıkarmalara devam eden diğer şirketler arasında Google, Meta, Spotify, Amazon, Twilio ve Elon Musk yönetimindeki Twitter bulunuyor.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir