Hamilelikte Baş Ağrısı: Ne Zaman Başlar, Neden Olur ve Nasıl Geçer?

Hamilelik… Güzel olduğu kadar zorlu da bir süreç. Her kadının olmasa da bazılarının korkulu rüyası da bu süreçte yaşadığı baş ağrılarıdır. Hamilelikte baş ağrısının kabusunuz olmasına izin vermeyin. Ağrınızın neden olduğunu ve nasıl geçeceğini bilirseniz, daha konforlu geçecek bir hamilelik için ilk adımı atmış olursunuz.

Hamilelik sürecinde baş ağrısı ne zaman başlar?

Hamilelikte görülen baş ağrısı genellikle gerilim tipi baş ağrısıdır.

Bu baş ağrıları, hamileliğin başlarında anne adaylarını biraz zorlayabilir ama bu sizi korkutmasın çünkü ilk 3 ayda görülen bu baş ağrıları, gebelik ilerledikçe azalacaktır.

Hamilelik, kadınların hormonlarının tamamen değiştiği, bu sebeple sadece vücutlarında değil psikolojilerinde de değişikliklerin gözlemlendiği bir süreçtir.

Hamilelik eğer riskli gebelik söz konusu değilse, 9 ay süren keyifli bir yolculuktur. Her yolculukta olduğu gibi onun da inişleri çıkışları vardır. Ve herkesin yolculuğa da kendine özel ve eşsizdir.

Örneğin bazı kadınlar, 9 ay boyunca sürekli baş ağrısı çekerken, bazı kadınlar gebelik süreci boyunca hiç baş ağrısı çekmez.

Baş ağrısı aslında hamileliğin ilk belirtilerinden biridir.

Yeri gelmişken en çok merak edilen sorulardan biri ile devam edelim: Baş ağrısı hamilelik belirtisi midir?

Baş ağrısı gebelik belirtilerinden birisidir ama elbette kesin hamile olduğunuzu söyleyebileceğiniz netlikte bir belirti değildir. Zira baş ağrısı hamile olmasak da normal zamanlarda özellikle stresliyken çoğu kişinin yaşadığı bir ağrıdır.

Bir de şöyle bir gerçek var ki, hamilelik çok istenen ve uzun zamandır beklenen bir durumsa, en ufak belirti psikolojik olarak hamileliğe yorulabilir.

Hatta bazen bu duyguya o kadar çok yoğunlaşılır ki, gebelik olmamasına rağmen varmış gibi belirtiler gösterebilir vücudumuz. Eminim aranızda bunu yaşayanlar olmuştur.

Gebe olup olmadığınızı öğrenmenin en kolay yolu, eczaneden bir test almak olacaktır. Ancak bilmek gerekir ki ev testleri, zamanlaması doğru olmazsa doğru yanıt vermeyebilir. Eğer ev tipi testlerin negatif olmasına rağmen şüpheleriniz varsa, bir doktora danışmanız en doğrusu olacaktır.

Peki hamilelikte baş ağrısı neden olur?

Hamilelik dönemindeyken bazı kadınların hayatını zorlaştıran baş ağrısı, çoğu zaman hamilelik hormonlarından kaynaklanan bir durumdur. Ama her zaman da bunun sorumlusu hormonlar olmayabilir.

Öyle ki gebelik her kadın için farklı geçen bir süreç olsa da, genel olarak konuşmak gerekirse zorlu bir süreç olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum da haliyle anne adaylarında strese yol açabilir . Malum baş ağrısının tetikleyen en önemli faktörlerden biri de strestir.

Hamilelik sürecinde baş ağrısına sebep olan nedenler sadece hormonların değişimi ve stres değil elbette. 

Hamilelik öncesi yoğun bir şekilde kahve tüketiyorsanız, vücudunuzdaki ani kafein eksikliği baş ağrısına sebep olabilir.

Hamilelik uyku düzeninizi bozabilir ve bu da yine baş ağrısına sebep olan nedenlerden biridir.

Yorgunluk, kan hacmindeki artış, susuz kalma… Bunların hepsi ayrı ayrı baş ağrısına sebep olan faktörlerdir.

Hamilelikte baş ağrısı normal kabul edilir ancak eğer baş ağrılarınız, sizi çok zorluyorsa, bunu mutlaka gebeliğinizi takip eden doktorunuzla görüşün.

Ayrıca evde de yapabileceğiniz, gebeliğinize herhangi bir zararı olmayacak önerilerimiz var. Onları da dikkate alabilirsiniz.

Hamile kadınlar baş ağrısı ile baş etmek için ne yapmalı?

Hamilelik sırasında hafif baş ağrılarını ilaç almadan önlemek veya hafifletmek için aşağıdakileri deneyebilirsiniz:

  • Baş ağrısını tetikleyen yiyeceklerden ve kokulardan kaçının. Hamilelik döneminde özellikle bazı kokular baş ağrısına sebep olabilir. Bir baş ağrısı günlüğü tutarak, tetikleyicileri belirleyebilirsiniz.

  • Fiziksel aktiviteyi günlük rutininize dahil edin. Mümkünse açık havada günlük kısa bir yürüyüş size çok iyi gelecektir. Bunu düzenli yaptığınızda baş ağrılarınızda da azalma olması beklenir.

  • günlük olarak sizi strese sokan durumlardan uzak durmaya çalışın. Biliyorum bu çok kolay değil, bu yüzden onlarla başa çıkmanın sağlıklı yollarını arayın. Mesela derin derin nefes almayı, yoga ya da meditasyon yapmayı günlük rutininize ekleyebilirsiniz.

  • Yemeklerinizi düzenli olarak yiyin. Düzenli olarak planlanmış öğünler yemek ve sağlıklı bir diyet sürdürmek baş ağrılarını önlemeye yardımcı olabilir. 

  • Bol bol sıvı tüketin. Özellikle su. 

  • Düzenli bir uyku programı oluşturun. Her gün aynı saatte yatıp kalkmaya özen gösterin. Uyku yoksunluğu hamilelik sırasında baş ağrılarını tetikleyebilir.

Hamilelikte baş ağrısı ilaçsız geçer mi?

Hamilelik döneminde doktorunuzun kontrolünde kullanabileceğiniz bazı ağrı kesiciler vardır.

Bu ilaçlar, bebeğinize ve gebeliğinize zarar vermediği için doktorunuz tarafından önerilmektedir. Şiddetli baş ağrılarından ilaç kullanmayı tercih etseniz de daha hafif ağrılarla baş etmek için farklı yöntemleri deneyebilirsiniz.

  • Alın ve göz bölgenize soğuk kompres yapabilirsiniz. Bunun için özel satılan soğutucu gözlüklerden faydalanabilirsiniz. Soğuk, sizi rahatlatacaktır.

  • Şakaklarınıza hafif hafif masaj yapabilirsiniz. Bu esnada dinlenmeniz hatta mümkünse kısa bir uyku çekmeniz size çok iyi gelecektir.

  • Masaj için önerilen bazı yağları kullanabilirsiniz. Ancak, herhangi bir yağ kullanmadan doktorunuza mutlaka danışın. Bazı yağlar, gebelik sürecinde uygun olmayabilir ya da tam tersi etki ederek baş ağrınızı daha da arttırabilir.

Ve unutmayın ki, baş ağrısı oluşmadan önlemini almak, olduktan sonra geçirmek için uğraşmaktan çok daha kolay olacaktır.

Baş ağrısının farklı sebepleri de olabilir. Hamilelik hormonlarından kaynaklanan bir ağrı ile sinüzit olduğunuzdaki ağrının şekli ve tedavisi farklı olacaktır.

Bu yüzden her şeyden önce doktorunuza güvenmeniz ve onun görüşlerini almanız son derece önemlidir.

Sağlıklı bir gebelik geçirmeniz dileğiyle…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir