Cartier ve Tiffany, Z kuşağına artırılmış gerçeklik ile ulaşacak

HANDE BERKTAN

Lüks mücevher markaları Cartier ve Tiffany, Z kuşağını artırılmış gerçeklik (AR) teknolojisi kullanarak çekmeye çalışıyor.

Tiffany ve Cartier, Snap’in AR teknolojisi ile iş birliği yapan ilk markalar değil. Snap sanal deneme teknolojisini hali hazırda Louis Vuitton, Dior, Gucci ve Prada da kullanıyor.

Bu arada Tiffany, AR nesneleri üzerindeki ışığın hareketini daha gerçekçi bir şekilde yakalayan video oyunlarından bir teknoloji olan ışın izleme teknolojisini kullanacak. Bir mücevher şirketi için bu, metal ve pırlantanın eşsiz ışıltısının AR’a çevrilebileceği anlamına geliyor. Lüks tüketim müşterileri, Artırılmış gerçeklikteki ürünün mağazadaki gerçek ürün gibi görünmesini istiyor. Takı söz konusu olduğunda bu, mücevherlerin ışıltısını olabildiğince gerçekçi kılmak anlamına geliyor.

Georgia Üniversitesi’nden akademisyen Ziyou Jiang, geçen yıl bir giyim konferansında artırılmış gerçekliğin, Z Kuşağını nasıl etkilediğine dair bir makale sunmuştu. Jiang, AR teknolojisinin, satın alım kararlarını etkileyip etkilemediği konusunda Z kuşağındakilerle anket yapılmış. Anket sonuçlarına göre hazırlanan makalede, AR ile satılan bir ürünün, satın alma isteği uyandırdığına yer veriliyor. Bu da sanal deneyimlemenin satın alım noktasındaki gücünü gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir