Bunlar da seçim çakalı! Oy vermeye çalışırken dolandırılmayın

14 Mayıs’ta yapılacak seçimler öncesi herkes e-devlette seçmen bilgilerini kontrol ediyor. Dolandırıcılar da harekete geçti. İnternette resmi kurum taklidi yapan pek çok internet sitesi var.

Tek tehlike, sahte internet siteleriyle sınırlı değil. Resmi kurumlar adına atılmış gibi gözüken bazı e-postalar da pek çok kişinin gelen kutusunu doldurmaya başladı. Bunun en somut örneği, sosyal medyada paylaşıldı. Webtekno’nun haberine göre dolandırıcılar, Yüksek Seçim Kurulu’ndan geliyormuş gibi bir sahte e-posta göndererek kullanıcı bilgilerini ele geçirmeye çalıştı.

Kendilerini Yüksek Seçim Kurulu gibi gösteren kişiler, “Seçmen kaydınızı doğrulamanız gerekiyor” başlığıyla geliyor ve bir bağlantıya yer veriyor. E-postada şu ifadeler yer aldı:

“Seçmen kaydınıza ulaşmak için lütfen doğru adres bilgilerinizi sayfadaki formda seçin. Ardından, cep telefonunuza sorgulama sonucu iletilecektir.”

E-POSTALARIN SAHTE OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Sahte e-postaları ayırt etmede adrese dikkat edilmesi gerekiyor.

Devlet tarafından gönderilmiş e-postaların sonunda mutlaka gov.tr uzantısı bulunmalı.

“gov.tr” uzantısı, resmi kurumların dışında hiçbir kuruluşa verilemez.

Şirketleri taklit eden e-postaların birçoğu, şirket adlarında ufak oynamalara sahip olur. (Örn: turktelekom -> trktelekom)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir