ABD’de üretici enflasyonu beklenenden fazla düştü

Investing.com – ABD’de üretici enflasyonu açıklandı.

ÜFE Mart ayında aylık %0,5 oranında düşüş göstererek pandemi sonrası en belirgin gerilemeyi kaydetti. ÜFE yıllık bazda da %2,7 oldu. Şubat ayı yıllık oranı ise %4,6’dan %4,9’a revize edildi. 

Gıda ve enerji hariç hesaplanan çekirdek ÜFE, Mart ayında %0,1 oranında düşerek aylık bazda Haziran 2020 sonrası ilk defa gerileme gösterdi. Yıllık bazda ise çekirdek ÜFE %4,8’den %3,4’e geriledi.

ABD’de manşet enflasyon %5’e geriledi

Dün açıklanan TÜFE, Mart ayında aylık %0,1 oranında artış kaydetti. Yıllık bazda ise TÜFE %6’dan %5’e geriledi. Ancak çekirdek TÜFE’nin Mart’ta aylık %0,4 oranında artış göstermesi ve yıllık bazda da %5,6 olması enflasyonun inatçı kalmaya devam ettiğini gösterdi.

Üretici ve tüketici enflasyonunda son ayda yaşanan düşüşte küresel enerji fiyatlarındaki gerileme etkili olurken gıda fiyatlarında ise değişim yaşanmadı. Mart 2022’de Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle rekor yükselişler gösteren gıda fiyatları 12 boyunca gerileme kaydederek 2022 seviyelerinin altına indi. Yıllık bazda küresel gıda fiyatları zirveden %20,5 oranında düşüş kaydetti.

Yazar: Deniz Engin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir